Életet mentett a mentők új fejlesztése

Belföldi hírek, 2026. jan. 15.

Életet mentett az Országos Mentőszolgálat által január 1-jén elindított videóalapú stroke-távdiagnosztikai (OMSZ TeleStroke) rendszerének egyik első éles alkalmazása. A mentők célja, hogy a modern infokommunikációs megoldások bevonásával tovább növelje a sürgősségi betegellátás biztonságát és hatékonyságát!

A mentőket egy nő rosszullétéhez riasztották, a mentőegység a helyszínről videókapcsolaton keresztül lépett kapcsolatba a Semmelweis Egyetem

Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika Stroke Centrumának ügyeletes neurológusával. A valós idejű, kétirányú kép- és hangközvetítés lehetővé tette a beteg neurológiai tüneteinek szakorvosi elemzését, így gyors és megalapozott döntés született a beteg további, speciális ellátásáról.

Az új megoldásnak köszönhetően a mentők a súlyos állapotú beteget az általános betegút lerövidítésével közvetlenül a speciális ellátás (trombectomia) helyére szállíthatták, és a leggyorsabban juthatott a különleges ellátáshoz, ami döntő jelentőségű volt az életkilátásai szempontjából.

Az azonnali kórházba szállítást követő kivizsgálás során a CT-angiográfiás vizsgálat nagyér-elzáródást igazolt, míg a CT-perfúziós vizsgálat még megmenthető agyi területet mutatott. A gyors mentő–neurológus együttműködésnek és a célzott betegirányításnak köszönhetően az életmentő kezelés időben megkezdődhetett. A kezelés előtti állapot, majd a helyreállt agyi vérkeringés az angiográfiás képeken jól látható. Kezelés nélkül egy ilyen kórkép jó eséllyel fatális kimenetelű lett volna.

Az OMSZ TeleStroke-rendszer országos lefedettséggel működik: Magyarországon mind a 40 akkreditált Stroke Centrum csatlakozott, így a videóalapú neurológiai konzultáció már az ország teljes területén elérhető a mentőegységek számára. A mentők célja, hogy a modern infokommunikációs megoldások bevonásával tovább növelje a sürgősségi betegellátás biztonságát és hatékonyságát!

Forrás/fotó: Facebook- Országos Mentőszolgálat

 

További híreink

...

Belföldi hírek

Beszélni kell a kórházi ellátás átszervezéséről

A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint hosszú távon nem tartható fenn a jelenlegi rendszer, amelyben ennyi ügyeleti pont működik országszerte. Az InfoRádió Aréna című műsorában Álmos Péter arról beszélt, hogy a kórházi ellátás átszervezésének kérdését nyíltan meg kell vitatni.

2026. jún. 22.

...

Belföldi hírek

Mérnöki ajánlás segítheti a kórházi klímafejlesztéseket

A Magyar Mérnöki Kamara szerint a kórházi klimatizálás jóval többet jelent egyszerű hűtésnél. A szervezet felhívta a figyelmet arra, hogy már rendelkezésre áll egy szakmai útmutató, amely támogatást nyújthat a kormány által bejelentett kórházi klíma- és hűtőberendezés-fejlesztési programhoz.

2026. jún. 15.

...

Belföldi hírek

Átadták a 2026-os kamarai díjakat

Ünnepélyes keretek között adta át idei elismeréseit a Magyar Orvosi Kamara. A 2026-os díjazottak között több kategóriában összesen tízen részesültek szakmai elismerésben, köztük a Hippokratész Emlékérem, a Dignitas humana – dr. Karsai Dániel emlékdíj, a Közösségért Díj és a MOK Média Díj kitüntetettjei.

2026. jún. 02.

...

Belföldi hírek

Újra OEP lehet a NEAK neve

Visszakaphatja korábbi nevét a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő – írta a 444 a készülő egészségügyi átalakításokról szóló hírek alapján. A lap szerint az új egészségügyi vezetés egyik terve, hogy a NEAK ismét Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) néven működjön tovább.

2026. máj. 26.