"Tíz egészségügyi szakdolgozóból öt elégedetlen a béremelés után megkapott összeggel"

Belföldi hírek, 2024. ápr. 09.

Sok ápolónak úgy emelte az alapbérét a kormány, hogy beépítették abba a korábbi pótlékait. Ez finoman fogalmazva szemfényvesztésnek tűnik, ám az érintett dolgozók nem fogalmaznak ilyen szépen.

Tíz egészségügyi szakdolgozóból öt elégedetlen a béremelés után megkapott összeggel

– idézte a Népszava a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) számait. A márciustól esedékes 20 százalékos többletet ugyanis nem mindenki kapta meg. Sőt előfordul olyan is, hogy az emelés ellenére egyáltalán nem változott valakinek a jövedelme, legfeljebb a korábbi pótlékait béresítették.

A tavaly júliusi 18 százalékos emelés után, idén márciustól átlagosan újabb 20 százalékot kaptak a szakdolgozók. A szakszervezet már korábban is sürgette, hogy a Belügyminisztérium adjon ki egy útmutatót a béremelésről a munkáltatóknak, ám ez csak a bérszámfejtések előtti utolsó pillanatokban jutott el a kórházakhoz.

Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár korábban azt monda: nincs ok attól félni, hogy valakinek csak attól fog emelkedni az alapbére, hogy beépítik a pótlékokat. Márpedig ez a hiba szisztematikusan előfordul a mostani emeléseknél – mondta a napilapnak Soós Adrianna, a szakszervezet vezetője.. Vannak olyan helyek, ahol úgy tekintették, ez a béremelés, vagy annak egy része. A szakszervezet kezdeményezi az érintett munkáltatóknál a béremelés korrigálását a dolgozó javára.

További problémát okozott az elszámolásokban, hogy azokon a területeken, ahová nehéz szakembert szerezni, adhattak saját hatáskörben az átlagosnál magasabb fizetést a munkaadók, ha az adott kórháznak volt erre fedezete. Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) ezeket az engedélyeket nem hosszabb időre, csak egyetlen hónapra, március végéig adta ki. Az érintettek amiatt aggódnak, hogy ez azt is jelentheti, teljesen el fog tűnni ez a juttatás, ami gyakorlatilag megsemmisítené a béremelés hatását is.

 

Forrás: mfor.hu

Illusztráció: DALL-E

További híreink

...

Belföldi hírek

Beszélni kell a kórházi ellátás átszervezéséről

A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint hosszú távon nem tartható fenn a jelenlegi rendszer, amelyben ennyi ügyeleti pont működik országszerte. Az InfoRádió Aréna című műsorában Álmos Péter arról beszélt, hogy a kórházi ellátás átszervezésének kérdését nyíltan meg kell vitatni.

2026. jún. 22.

...

Belföldi hírek

Mérnöki ajánlás segítheti a kórházi klímafejlesztéseket

A Magyar Mérnöki Kamara szerint a kórházi klimatizálás jóval többet jelent egyszerű hűtésnél. A szervezet felhívta a figyelmet arra, hogy már rendelkezésre áll egy szakmai útmutató, amely támogatást nyújthat a kormány által bejelentett kórházi klíma- és hűtőberendezés-fejlesztési programhoz.

2026. jún. 15.

...

Belföldi hírek

Átadták a 2026-os kamarai díjakat

Ünnepélyes keretek között adta át idei elismeréseit a Magyar Orvosi Kamara. A 2026-os díjazottak között több kategóriában összesen tízen részesültek szakmai elismerésben, köztük a Hippokratész Emlékérem, a Dignitas humana – dr. Karsai Dániel emlékdíj, a Közösségért Díj és a MOK Média Díj kitüntetettjei.

2026. jún. 02.

...

Belföldi hírek

Újra OEP lehet a NEAK neve

Visszakaphatja korábbi nevét a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő – írta a 444 a készülő egészségügyi átalakításokról szóló hírek alapján. A lap szerint az új egészségügyi vezetés egyik terve, hogy a NEAK ismét Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) néven működjön tovább.

2026. máj. 26.