Orvosok és ápolók sokasága küzd depresszióval Európában

Nemzetközi hírek, 2025. okt. 14.

Az orvosok és ápolók mintegy harmada küzd depresszióval Európában – derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai részlege által közzétett vizsgálatból. Az európai országokban az orvosok negyede több mint 50 órát dolgozik egy héten.

Az orvosok és ápolók mintegy harmada küzd depresszióval Európában – derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai részlege által közzétett vizsgálatból.

Hans Kluge, a WHO európai részlegvezetője elmondta: minden harmadik orvos és ápoló depressziós vagy szorongásos tünetekről számolt be. Ez ötszöröse az európai lakosság körében mért aránynak. A vizsgálatból kiderült az is, hogy a megkérdezettek több mint tizedének megfordult már a fejében az öngyilkosság vagy az önsértés gondolata.

Ez elfogadhatatlan tehertétel azoknak, akik másokról gondoskodnak

– hangsúlyozta Kluge közleményében.

A kutatás szerint az ápolónők és a női orvosok körében elterjedtebb a depresszió és a szorongás, míg a férfi orvosok jellemzőbben válnak alkoholfüggővé. A depresszió legmagasabb arányát az egészségügyi dolgozók körében Lettországban és Lengyelországban mutatták ki, ebben a két országban a válaszadók csaknem fele tekinthető depressziósnak. A legalacsonyabb arányt – nagyjából 15 százalékot – Dániában és Izlandon tapasztalták.

Összesen 90 ezer egészségügyi dolgozót vontak be a vizsgálatba az Európai Unió 27 tagállamában, illetve Izlandon és Norvégiában.

Kiderült az is, hogy az orvosok és ápolók harmadát munkája során érte már megfélemlítés vagy erőszakos fenyegetés. Ilyesmiről legnagyobb arányban Cipruson, Görögországban és Spanyolországban számoltak be. Továbbá mintegy 10 százalék jelezte azt, hogy az utóbbi egy évben a munkahelyén fizikai erőszak vagy szexuális zaklatás áldozata volt.

Az európai országokban az orvosok negyede több mint 50 órát dolgozik egy héten. Az orvosok 32 százalékát, az ápolóknak pedig 25 százalékát alkalmazzák határozatlan idejű szerződéssel, ami szorongást okozhat az állásuk stabilitásával összefüggésben.

Hans Kluge közleményében aláhúzta: az egészségügyi rendszereink integritását fenyegeti az orvosok és ápolók mentális egészségének válsága, ezért sürgősen intézkedéseket kell tenni a probléma kezelésére. Európa orvos- és ápolóhiánnyal küzd, 2030-ra várhatóan csaknem egymillió betöltetlen egészségügyi dolgozói álláshely lesz.

Nem engedhetjük meg magunknak, hogy egészségügyi dolgozókat veszítsünk el a kimerültség, a kétségbeesés és az erőszak miatt

– tette hozzá Kluge. (MTI)

Forrás: 24.hu

További híreink

...

Belföldi hírek

Beszélni kell a kórházi ellátás átszervezéséről

A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint hosszú távon nem tartható fenn a jelenlegi rendszer, amelyben ennyi ügyeleti pont működik országszerte. Az InfoRádió Aréna című műsorában Álmos Péter arról beszélt, hogy a kórházi ellátás átszervezésének kérdését nyíltan meg kell vitatni.

2026. jún. 22.

...

Belföldi hírek

Mérnöki ajánlás segítheti a kórházi klímafejlesztéseket

A Magyar Mérnöki Kamara szerint a kórházi klimatizálás jóval többet jelent egyszerű hűtésnél. A szervezet felhívta a figyelmet arra, hogy már rendelkezésre áll egy szakmai útmutató, amely támogatást nyújthat a kormány által bejelentett kórházi klíma- és hűtőberendezés-fejlesztési programhoz.

2026. jún. 15.

...

Belföldi hírek

Átadták a 2026-os kamarai díjakat

Ünnepélyes keretek között adta át idei elismeréseit a Magyar Orvosi Kamara. A 2026-os díjazottak között több kategóriában összesen tízen részesültek szakmai elismerésben, köztük a Hippokratész Emlékérem, a Dignitas humana – dr. Karsai Dániel emlékdíj, a Közösségért Díj és a MOK Média Díj kitüntetettjei.

2026. jún. 02.

...

Belföldi hírek

Újra OEP lehet a NEAK neve

Visszakaphatja korábbi nevét a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő – írta a 444 a készülő egészségügyi átalakításokról szóló hírek alapján. A lap szerint az új egészségügyi vezetés egyik terve, hogy a NEAK ismét Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) néven működjön tovább.

2026. máj. 26.